Обласний зліт юних краєзнавців та активістів музеїв при закладах освіти

3-15 березня 2019 року для участі у 36 обласному зльоті зібралося 105 кращих вихованців краєзнавчих об’єднань та активістів музеїв із 20 районів і міст області, об’єднаних територіальних громад, закладів освіти обласного підпорядкування.


У перший день перед відкриттям зльоту у фойє центру Полтавського обласного центру естетичного виховання учнівської молоді була організована виставка з досвіду роботи „Досягнення юних краєзнавців та активістів музеїв при закладах освіти”, де учасники зльоту ознайомили відвідувачів виставки зі своїми досягненнями та здобутками, презентували екскурсійні маршрути, проекти, цікаві знахідки, що знайшли своє місце у шкільних музеях.

Досягнення юних краєзнавців та активістів історичного музею Пришибської ЗОШ представила вихованка гуртка "Юні екскурсоводи" Анна Пучкова:

Вас вітає пошуковий загін «Перлина» (ЕТИКЕТКА)  історичного музею при Пришибській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Пришибської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області.

Наша пошуково-дослідницька робота спрямована на  вивчення теми «Наші односельці – борці за волю України».

У 2018 році матеріали пошуково-дослідницького проекту (ІСТОРІЯ МОЄЇ ГРОМАДИ) під такою назвою увійшли до числа 100 кращих робіт на міжнародному конкурсі «Історія громади: минуле заради майбутнього». (Свідоцтво, папка з дослідженням)


Обираючи тему методом мозкового штурму, ми врахували, що вона  є малодослідженою, недостатньо представлена у експозиції шкільного музею та актуальна для мешканців Пришибської громади.

Висвітлення теми у місцевій громаді, на наш погляд, сприятиме вихованню патріотизму, розвитку громадянської активності у громаді,  порозумінню поколінь.

Дослідження проходило за кількома напрямами: (Схема СТЕНД НАПРЯМИ ДОСЛІДЖЕННЯ)

  Розроблений туристично-екскурсійний маршрут «Козацькими шляхами Пришибської громади» (БАНЕР) до історичних пам’яток козацької доби, які стали об’єктами Кластеру зеленого туризму  «П’ять перлин Дніпра», що нині розробляється у громадах Кременчуцького району.

 Ми зустрічались із  учасниками подій, (ШЕВЧЕНКО МАМА ФОТО) їх рідними, друзями, односельцями, що могли надати достовірну інформацію про них. Консультувались  з науковцями, краєзнавцями, фахівцями підрозділів та посадовими особами органів місцевого самоврядування, працівниками регіональних музеїв , державних архівів. Використовували  Інтернет-ресурси. (Книги Ревегука В.Я.)

 Ознайомились  із архівними матеріалами справи Варфоломія Григоренка (СПРАВА), учасника української революції 1917-1921 рр., зустрілись із членами його сім’ї. (Справа з архіву СБУ)

Зібрали матеріали про життя та діяльність Андрія Сергійовича Литвина, колишнього учня місцевої школи, активного борця проти російської агресії в Україні. (фото стенду НИЗ)

Дослідили маловідомі сторінки історії краю у роки сталінських репресій, склали список репресованих жителів сіл громади. (Банк даних)

Провели  зустрічі із учасниками бойових дій в зоні проведення АТО (Фото в музеї, у клубі з прапором) та членами їх сімей (Фото мами Шевченка О), з рідними героя Небесної Сотні Євгена Случака (ФОТО в Кобелячку), з ветераном УПА Марією Томашевською  (фото).

Виготовили стенди та оформили виставку з матеріалами дослідження. (фото) Провели екскурсії—презентації виставки у салоні шкільного автобуса у ході інформаційно-просвітницької акції «Музей на колесах»  з використанням виставкових стендів, відеороликів та музичного оформлення.(фото)

Екскурсійно-просвітницька робота насичена та різноманітна за формами й змістом: систематично проводяться музейні уроки з курсів історії України,  історії Полтавщини; оглядові та тематичні екскурсії, тематичні виховні заходи – квести, зустрічі, флешмоби, відеоуроки (фото)

             Підготовлені тематичні презентації з використанням краєзнавчих матеріалів до виступів перед громадою (фото)

Організовані загальношкільні урочисті лінійки з нагоди знаменних дат. (фото)

Матеріали музею широко використовують і пропагують в громаді, районі, області вихованці рою «Сагайдачний» під час участі в грі «Сокіл» («Джура») (фото)

          Активісти музею надають волонтерську допомогу одиноким людям похилого віку. Вони – активні учасники Всеукраїнської благодійної акції «Серце до серця», Міжнародної акції «Щедрий вівторок».(фото)

Робота музею регулярно висвітлюється в засобах масової інформації, зокрема, на шпальтах районної газети «Перемога», на сайті школи  та на блозі «Життя Пришибської громади», ОКІА "Новини Полтавщини", у соціальних мережах, на сторінці «Пришибська ЗОШ І-ІІІ ступенів Пришибської сільської ради» .

До вашої уваги – буклети з інформацією про краєзнавчу дослідницьку роботу нашого музею. 


Поряд з виставкою проводилася благодійна акція „Подаруй частинку тепла”. У рамках акції відбувся збір оберегів, листівок, малюнків до „Скриньки Добра”, подарунків нашим воїнам – учасникам Операції об’єднаних сил з Полтавської області.




Під час роботи творчих майстерень „Історичне краєзнавство”, „Природниче краєзнавство”, „Фольклор та етнографія”, „Досвід роботи музеїв при закладах освіти” учасники представили матеріали, що висвітлюють пошуково-дослідницьку роботу краєзнавчих об’єднань, презентували діяльність музеїв закладів освіти як осередків збереження пам’яті про історичне минуле та основних місць проведення заходів національно-патріотичного спрямування.

Серед кращих за результами на обласному зльоті були учасники із  Пришибської об’єднаної територіальної громади. У творчій майстерні "Історичне краєзнавство активісти історичного музею Пришибської ЗОШ   вихованці гуртка "Юні екскурсоводи" Максим Марченко, Валентина та Дарія  Демчуки поділились результатами своїх досліджень про односельців - учасників боротьби за волю України.


Ми, учні Пришибського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Пришибської сільської ради Кременчуцького району, вихованці гуртка «Юні екскурсоводи» при шкільному історичному музеї, стали учасниками міжнародного конкурсу історичних дослідницьких проектів для молоді “Історія моєї громади: Минуле для спільного майбутнього”, оголошеного Представництвом Асоціації Німецьких Народних Університетів в Україні у партнерстві із Всеукраїнською асоціацією викладачів історії “Нова Доба” на тему «Наші односельці – борці за незалежність України», проведеного у січні-березні 2018 року.

У 2017 році учні школи розробили екскурсійно-туристичний маршрут «Козацькими шляхами Пришибської громади», в основу якого лягли матеріали шкільного музею про історичні місця громади, пов’язані з пам’ятками козацької доби. Провели  благодійну акцію в громаді, а частину зібраних коштів витратили на виготовлення банера із зображенням схеми маршруту з метою проведення екскурсій для жителів сіл та гостей громади.

Боротьба за волю України, що розпочалась ще у козацькі часи, тривала в усі періоди нашої історії, триває й нині. Серед її учасників є й мешканці Пришибської громади. Вони є продовжувачами справи захисту незалежності України, творцями новітньої історії.                                                                                                                                                 Зібрані в процесі пошуку матеріали лягли в основу оновленої експозиції шкільного музею,  використовуються під час проведення екскурсій, масових заходів та відзначення знаменних дат, інформаційно-просвітницьких акцій.

Донедавна майже не було відомостей про участь наших земляків у визвольних змаганнях українського народу.

Завдяки працям полтавського краєзнавця Віктора Ревегука, в яких він спирається на архівні матеріали, стало відомо про участь нашого односельця Варфоломія Григоренка у збройній боротьбі за Українську Народну Республіку у роки Української революції 1917-1921 років.

Матеріали  його справи, що зберігається у архіві СБУ, а також фото, надані його рідними лягли в основу нашого дослідження.

Серед колишніх учнів Пришибської школи є немало видатних особистостей. Особливий інтерес викликає постать Андрія Литвина*, що мешкає у карельському місті Петрозаводську  Карелія, в Росії, проте не припиняє підтримувати зв’язки з колишніми односельцями та виступати на підтримку України та її боротьби за незалежність.

У шкільному музеї містяться матеріали, передані ним особисто під час відвідування школи. Про нього добре пам’ятають його однокласники і вчителі*.

Цим дослідженням ми прагнемо показати, що наші односельці на різних етапах боротьби українського народу за незалежність України не стояли осторонь цієї боротьби, були і залишаються її активними учасниками.

На прикладі односельців, яким присвячена робота, будуть виховуватись нові покоління борців за незалежність, справжніх патріотів, активних громадян.

Матеріали дослідження допоможуть жителям громади старшого віку переосмислити історичне минуле, що сприятиме порозумінню поколінь, об’єднанню громади на засадах гуманізму та демократії.

           Цитата з праці Віктора Яковича Ревегука  про Варфоломія Григоренка, організатора «Просвіти» в нашому селі, який перебуваючи у німецькому полоні під час Першої світової війни, в 1918 році вступив добровольцем до  Української  стрілецької дивізії  армії УНР і в її складі боровся за волю України в часи Визвольних змагань»,  поклала початок дослідженню участі наших односельців в Українській революції.

Зібравши інформацію про тогочасні події та співставивши її з нашими даними, ми змогли прослідкувати подальшу долю нашого односельця  після його повернення до рідного села. Допомогли нам в цьому  матеріали справи Варфоломія Григоренка, яка досі зберігається у Полтавському архіві Служби безпеки України. Читаючи та аналізуючи документи ми дізнались не лише про самого Григоренка та його сім’ю, а й про інших односельців, які виступили на його захист після арешту В. Григоренка у 1938 році за звинуваченням у підготовці збройного повстання.

У  Національному банку репресованих чимало імен  наших односельців,  що зазнали репресій у 20-ті, 30-ті, 40-ві роки минулого століття. До вшанування пам’яті репресованих долучився колишній учень нашої школи, який нині проживає у місті Петрозаводськ поблизу тих місць, де відбувались масові розстріли в’язнів ГУЛАГу.

Саме як представник української діаспори Андрій Литвин неодноразово приїздив на Всесвітній форум українців, відвідуючи при цьому й Пришибську громаду, де за його словами, він вперше по-справжньому відчув себе українцем, навчаючись в Пришибській школі в 1968-1970 роках. Тут опанував українську мову, якою нині володіє досконало. Тут народились захоплення, які визначили його подальший життєвий шлях: участь у оформленні сільського музею, дослідницька діяльність у гуртку юних натуралістів, туристичні походи та подорожі.

Перебування  на землі предків було нетривалим, проте воно залишило незабутні враження, справило вирішальний вплив на становлення особистості Андрія Литвина. При нагоді він знову і знову повертається до села, яке назавжди стало для нього другою Батьківщиною. Уважно слідкує за життям Пришибської громади, щиро радіє її успіхам.

Діяльність А. Литвина не залишилась непоміченою. В Росії її належно оцінили та відзначили однодумці. У 2016 році він переміг у номінації «Українець року Росії»

«За безкомпромісний захист суверенитету України, за правозахисну роботу, за проведення пікетів протесту - в умовах тиску властей. За публікації в пресі та виступи перед громадою просвітницького характеру. За любов до свободи, до України і за незламність духу.

 Досліджуючи участь наших односельців у Революції Гідності ми дізнались, що в нашій школі навчалась племінниця одного з Героїв Небесної Сотні Євгенія Случака. Взявши інтерв’ю у його сестри Оксани, а також з матеріалів преси ми дізнались про обставини загибелі героя у лютому 2014 року, його дитячі та юнацькі роки, подробиці участі в протистояннях на Майдані у Києві. Особливо нас цікавила його життєва позиція, мотивація перебування у складі самооборони Майдану та активна участь у подіях під час революції Гідності.

у Кременчуці у сквері імені Бабаєва, біля пам’ятника «Жертвам сталінських репресій» відкрили пам’ятний знак Героям Небесної Сотні. Серед 106 фотографій є фото Євгенія та короткі відомості про нього.

У зоні проведення АТО з 2014 по 2018 роки проходили військову службу 23 наших односельці.

Серед них колишні учні школи, що нині проживають за межами Пришибської громади, але не втрачають зв’язків з нею, мають тут рідних, друзів. Про деяких з них, а також про допомогу односельців воїнам писала місцева преса.

Рідні учасників АТО діляться фотографіями своїх рідних, короткими відомостями про них.

За результатами пошуку ми виготовили стенди та оформили виставку з матеріалами дослідження, провели екскурсії—презентації виставки у салоні шкільного автобуса у ході інформаційно-просвітницької акції «Музей на колесах» по селах громади  з використанням виставкових стендів, відеороликів та музичного оформлення.

Змінені назви розділів музею, що відображають періоди 1917-1990 рр., включені до експозиції нові експонати, що розповідають про участь односельців у визвольних змаганнях українського народу, боротьбі за волю України від козацьких часів до наших днів.

Створена нова експозиція, присвячена участі односельців в Революції Гідності, війні на Сході України та підтримці цієї боротьби колишнім односельцем – представником української діаспори в Росії А.С. Литвином.

Поповнили фонди музею оригінальними предметами та матеріалами.

Матеріали дослідження використовують і пропагують в громаді, районі, області вихованці рою «Сагайдачний» під час участі в грі «Сокіл» («Джура»)

Інформація про нашу діяльність над дослідницьким проектом відображена в засобах масової інформації, зокрема, на шпальтах районної газети «Перемога», на сайті школи та на блозі «Життя Пришибської громади»,  у соціальних мережах, на сторінці «Пришибський ЗЗСО І-ІІІ ступенів Пришибської сільської ради».

 Переможці та лауреати зльоту нагороджені призами і грамотами Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, а педагогічні працівники – грамотами Департаменту освіти і науки Полтавської облдержадміністрації.




У вільний час учасникам зльоту ніколи було нудьгувати, вони не марнували час та вирушили "підкорювати" духовну столицю. 

Побували у художній галереї, де насолоджувались красою робіт майстрів живопису...

Не оминули будівлю архіву СБУ, де зберігаються справи репресованих односельців.

Побували у приміщенні, де працюють дослідники археологічних пам'яток нашого краю.  

Завітали до Полтавського музею авіації та космонавтики, який вразив нашу уяву багатством експозиції, насиченістю інформацією та фантастичною майстерністю екскурсовода...
Оглянули чимало знаменитих  полтавських пам'яток. Дарма, що деякі з них довелося розглядати вже в сутінках, так було навіть цікавіше. Ми ганялися за розгадками QR-кодів, що траплялись на нашому шляху, просто під ногами і надихалися новими пошуками і відкриттями!

Коментарі

Популярні публікації